Dynia kojarzona jest często z przełomem października i listopada, ale tak naprawdę sezon na nią rozpoczyna się już z końcem sierpnia. Jest niskokaloryczna, zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bogata jest m.in. w beta-karoten, potas, fosfor, wapń, witaminę C czy witaminy z grupy B.
Do smażenia, do pieczenia
Na grilla świetnie nadaje się dynia zwyczajna, zwana też polską oraz dynia piżmowa (kształtem zbliżona do gruszki), która podczas grillowania nabiera przyjemnego słodkawego smaku. Można ją smażyć pokrojoną w duże kawałki lub wąskie plastry. Najlepiej na maśle z dodatkiem cukru trzcinowego, cynamonu, pieprzu i soli lub w przygotowanej wcześniej marynacie. Ale dynia, jak na królową jesiennych warzyw przystało, doskonale sprawdza się też jako składnik tart, muffinek czy babeczek. Takie słodkości będą oryginalnym zwieńczeniem grillowej uczty i z pewnością na długo zapadną w pamięć uczestnikom spotkania. Warto wypróbować przepis na pyszne babeczki z wyraźną nutą aromatycznych przypraw korzennych, dekorowane kremowo-maślaną masą o oryginalnym smaku oraz drobinkami kruszonego cukru kandyz. Autorką przepisu jest Agnieszka Piątkowska z prettybaked.pl. Więcej słodkich przepisów i inspiracji można znaleźć na www.facebook.com/ZycieJestSlodkie
Dyniowe babeczki z serkiem kremowym
(Średni stopień trudności, czas przygotowania 1 godzina)
Składniki:
Ciasto na 15 sztuk:
- 175 g cukru do wypieków Cukier Królewski
- 85g miękkiego masła
- 2 jajka
- 215 g puree z dyni
- 100ml mleka
- 140 mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- szczypta soli
Krem:
- 200g cukru pudru Cukier Królewski
- Cukier kandyz kruszony Cukier Królewski
- 300g serka Philadelphia
- 100 g miękkiego masła
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Przygotowanie:
Puree z dyni
Aby przygotować domowe puree z dyni należy usunąć z jej środka pestki i włókna tak, aby pozostał sam miąższ. Dynię można podzielić na mniejsze kawałki, ułożyć na folii aluminiowej skorupą do góry i piec do miękkości w 200°C przez 40-60 min. (w zależności od wielkości kawałków). Upieczony miąższ bardzo łatwo można oddzielić od skórki łyżką, należy go odsączyć z wody i zmiksować na gładko blenderem. Gotowe puree można przechowywać w lodówce do tygodnia lub zamrozić.
Krok pierwszy
Przygotowujemy trzy miseczki. W największej z nich ucieramy masło z cukrem na gładką masę. Dodajemy po jednym jajku, po każdym miksując do połączenia składników.
Krok drugi
Do puree z dyni dolewamy mleko, dodajemy ekstrakt z wanilii.
Krok trzeci
W osobnej misce mieszamy wszystkie pozostałe sypkie produkty - mąkę, przyprawy, proszek do pieczenia oraz sodę. Do maślanej masy dodajemy naprzemiennie małe porcje mieszanki z puree oraz suchych składników, miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.
Krok czwarty
Papilotki napełniamy masą do ok. 2/3 ich wysokości. Pieczemy w 175°C przez 20-30 min. Babeczki z wierzchu pozostaną nieco lepkie i wilgotne, nie oceniajmy ich gotowości na oko, ale metodą suchego patyczka. Upieczone należy od razu wyjąć z piekarnika i zostawić do całkowitego ostudzenia przed przystąpieniem do dalszej pracy.
Przygotowanie kremu
200g cukru pudru Cukier Królewski, 300g serka Philadelphia, 100g miękkiego masła i 1 łyżeczkę ekstraktu z wanilii miksujemy na gładką masę, przekładamy do rękawa cukierniczego i pozostawiamy na jakiś czas do schłodzenia w lodówce.
Dekorowanie babeczek
Udekorowane kremem babeczki posypujemy drobinkami cukru kandyz kruszony.